Již 25 let vracíme život v jeho pestrosti, bohatosti a kráse tam, kde vlivem lidské činnosti zmizel.

Vycházíme z toho, že jen slova planetu nezachrání.

Nové tůně, vysazené stromy, změněné lesy, nová místa pro přírodu – to jsou hlavní výsledky naší práce.

 

O čem mnozí jen mluví, na tom my již 25 let pracujeme.

Jsme různí lidé, s různými životními zkušenostmi i povahami. Jedno nás ale spojuje – touha chránit přírodu

a předat svět alespoň na některých

místech v lepším stavu, než v jakém jsme k němu přišli my sami. To jsme my:

 

Jsme Čmelák – Společnost přátel přírody. Přidáte se?

 

Naši lidé

Mgr. Martina Kořínková, ředitelka organizace – Čmeláka si vzala pod svá křídla v roce 2018, po více než 15 letech působení v automobilovém průmyslu. Manažerská práce tam ji bavila, ale po práci v korporátu stejně utíkala dobrovolničit. A nakonec se rozhodla, že bude lepší, když výsledkem jejího pracovního nasazení bude kus zušlechtěného lesa místo výkonnějšího auta. Mimoto se dále vzdělává a angažuje v alternativním vzdělávání, je jednou z iniciátorek vzniku waldorfské školy v Liberci.

 

Mgr. Markéta Kubečková, lektor ekologické výchovy a projektový pracovník – Ve Čmeláku je teprve od května 2019 a má na starosti ekovýchovné programy pro školy a školky. Hned jak nastoupila, prokázala své výchovné i organizační schopnosti okamžitou záchranou letních příměstských táborů. Své zkušenosti nasbírala z různých oborů a firem včetně školství. Vystudovala učitelský obor AJ -TV na PF TU v Liberci. Ve Čmeláku je jako milovnice outdooru nejspokojenější, když může s dětmi vyrazit ven do terénu.

 

 

Jana Bujoková, teambuildingy – Vystudovala ČZU v Praze. Se čmelákem spolupracuje od roku 2015, začínala jako dobrovolnice, od roku 2019 na plný úvazek (v jejím podání od nevidim do nevidim) realizuje a koordinuje akce pro veřejnost a firmy, a vyúčtovává projekty. Krom toho díky svým bohatým a různorodým pracovním zkušenostem bravurně zvládne cokoliv dalšího, co je zrovna potřeba. Jelikož veškerý svůj volný čas tráví ve Čmeláku, na své další koníčky – horská turistika, cyklistika, rafting- jí zbývá velmi málo času.

 

 

Ing. Dáša Najmanová, voda a mokřady – Vystudovala UJEP v Ústí nad Labem, obor Revitalizace krajiny, absolvovala též Doplňkové pedagogické studium. Ve spolku pracuje od roku 2013 jako odborný pracovník ochrany přírody pro nelesní ekosystémy. Je zodpovědná za lokalitu Padouchov, Mokřady v Jablonném, Novoborskou Amazonii a orchidejovou louku v Horním Maxově, jejich revitalizaci, monitoring a zajištění odborného managementu na těchto, a dalších lokalitách. Ochranu přírody dělá naplno v pracovní době, ve svém volnu i o dovolené. Teď zrovna žije nejvíce pro propagaci myšlenky a životního stylu zero waste.

 

 

Jiří Antl Bedla, Nový prales a lesy – Vystudoval obor Správa ochrany životního prostředí, pár let strávil i na lesnické fakultě. Ve Čmeláku pracuje od roku 1998, na starosti má projekt Nový prales a další lesní pozemky, o které Čmelák pečuje. Víc času ale tráví v kanceláři psaním projektů, zpráv, žádostí o dotace a o vyjádření a dalších elektronických lejster. A ve volném čase potom courá po lesích, zejména těch přírodě blízkých, ať už v Čechách, či jinde ve světě.

 

 

Jana Stará, ubytování na chalupách – Jana je Čmeláčí stálice, pracuje tu již tak dlouho, že už nikdo neví, odkdy to vůbec bylo. Má na starosti pokladnu, platby, faktury, a ubytování na chalupách Padouchov a Mariánskohorské boudy, ale když je potřeba, ráda z kanceláře vyrazí do terénu zajistit sekání dřeva na zimu. Má zelené prsty, pod jejíma rukama ožívá každá květina.

 

 

Mgr. Jana Jaderná, kancelář, provoz, finance – Do Čmeláka nastoupila v květnu 2019. Původně učitelka angličtiny, velká anglofilka, hráčka na kytaru, pekařka koláčů a dortů, skautka, zahradnice, sjížděčka facebooku, ukecaná potrhlá duše, pracant a dříč, milovnice lesů, luk, a hor, je naprosto nadšená, když všechny své talenty může využít pro Čmeláka. Krom kancelářské práce je schopná i vytvořit pozvánku na akci, když Romča zrovna nemůže, zpropagovat akci, zařídit a napéct občestvení, a pak na té akci ještě zaskočit za jiného Čmeláka. Heslo: možné na počkání, nemožné do tří dnů. A to vše pro ochranu přírody, no neberte to…..

 

 

Dana Janatová, ředitelka organizace – vystudovala obor…. na univerzitě v…. více než 15 let působila na různých pozicích v automobilovém průmyslu, než ji došlo, že život je moc krátký, aby ho člověk celý strávil v korporátu. Ve Čmeláku působí od roku 2018, kromě toho je jednou z iniciátorek vzniku waldorfské školy v Liberci. Po poněkud bouřlivějším mládí aktuálně kotví v klidnějších vodách plných zdravé výživy a nealkoholických nápojů…

 

 

Jan Polášek, ředitelka organizace – vystudovala obor…. na univerzitě v…. více než 15 let působila na různých pozicích v automobilovém průmyslu, než ji došlo, že život je moc krátký, aby ho člověk celý strávil v korporátu. Ve Čmeláku působí od roku 2018, kromě toho je jednou z iniciátorek vzniku waldorfské školy v Liberci. Po poněkud bouřlivějším mládí aktuálně kotví v klidnějších vodách plných zdravé výživy a nealkoholických nápojů…

 

 

Ladislav Haidl, mezinárodní projekty, správce IT techniky a sítě – Láďa spolupracuje na mezinárodních projektech, krom toho svoji bezchybnou němčinu občas uplatní i jako tlumočník na čmeláčích akcích. Je to muž mnoha talentů, bez něj by se nám již dávno rozpadla síť, server, i veškerá kancelářská i jiná technika. Umí spravit i křoviňák či motorovku. Původně však vystudoval sklářskou školu v Kamenickém Šenově, a dodnes se v tomto oboru pohybuje, vyrábí originální designové lustry. Že je to umělecká duše se projevuje i v tom, že působí také jako kurátor výstav v Německu, kde propaguje české výtvarníky.

 

 

Jana Cimbálová, mezinárodní projekty… – Láďa spolupracuje na mezinárodních projektech, krom toho svoji bezchybnou němčinu občas uplatní i jako tlumočník na čmeláčích akcích. Je to muž mnoha talentů, bez něj by se nám již dávno rozpadla síť, server, i veškerá kancelářská i jiná technika. Umí spravit i křoviňák či motorovku. Původně však vystudoval sklářskou školu v Kamenickém Šenově, a dodnes se v tomto oboru pohybuje, vyrábí originální designové lustry. Že je to umělecká duše se projevuje i v tom, že působí také jako kurátor výstav v Německu, kde propaguje české výtvarníky.

 

 

Romana Prošková, Čmeláčí PíáRko od 2019 – Vystudovala stavařinu v Liberci, ale už u maturity musela slíbit, že se jí nebude živit. Slib dodržela a vrhla se do světa médií (redaktorka TV, noviny, rádio, sociální sítě), kde pracuje už 20 let. Uvedla se napsanou knihou, která vyšla už v roce 2000 a od té doby leží asi 3 další rozepsané v šuplíku, není čas. Romana píše, točí, stříhá videa, fotí, létá s dronem, fušuje i trochu do grafiky a nově maká i jako webmaster, viz nové čmeláčí stránky… Zkrátka využije vše, co se kdy naučila. Je workoholik a zárověň matka čtyřletého Ondry, kterého si porodila na stará kolena, ve 42 letech. Tehdy také přešla na druhý mediální břeh, do „klidnějších“ PR služeb. Ondra jí často asistuje, ve chvílích volna jsou spolu nejradši sami v lese a také milují povalování v posteli s knihami… Životní cesta: Syn, Práce, Příroda, Nezávislost, Svoboda, Pomoc slabším.

 

RADA SPOLKU

 

Mgr. Jan Korytář, zakladatel a předseda organizace – zakladatel organizace, vystudoval obor ochrana a tvorba životního prostředí na Univerzitě Palackého v Olomouci. Ve sdružení působil 17 let jako ředitel, poté byl primátorem a náměstkem primátora Liberce. Umí vymyslet nové projekty a získat na ně peníze. Baví ho sbírat, rozmnožovat a pěstovat téměř cokoliv. V práci, kterou dělá, vidí stále smysl. Býval to rebel, už se (prý) ale zklidnil…

 

 

Karolína Hrbková, Čmeláčí PíáRko od 2019 – Vystudovala stavařinu v Liberci, ale už u maturity musela slíbit, že se jí nebude živit. Slib dodržela a vrhla se do světa médií (redaktorka TV, noviny, rádio, sociální sítě), kde pracuje už 20 let. Uvedla se napsanou knihou, která vyšla už v roce 2000 a od té doby leží asi 3 další rozepsané v šuplíku, není čas. Romana píše, točí, stříhá videa, fotí, létá s dronem, fušuje i trochu do grafiky a nově maká i jako webmaster, viz nové čmeláčí stránky… Zkrátka využije vše, co se kdy naučila. Je workoholik a zárověň matka čtyřletého Ondry, kterého si porodila na stará kolena, ve 42 letech. Tehdy také přešla na druhý mediální břeh, do „klidnějších“ PR služeb. Ondra jí často asistuje, ve chvílích volna jsou spolu nejradši sami v lese a také milují povalování v posteli s knihami… Životní cesta: Syn, Práce, Příroda, Nezávislost, Svoboda, Pomoc slabším.

 

 

Daniela Fialová, Čmeláčí PíáRko od 2019 – Vystudovala stavařinu v Liberci, ale už u maturity musela slíbit, že se jí nebude živit. Slib dodržela a vrhla se do světa médií (redaktorka TV, noviny, rádio, sociální sítě), kde pracuje už 20 let. Uvedla se napsanou knihou, která vyšla už v roce 2000 a od té doby leží asi 3 další rozepsané v šuplíku, není čas. Romana píše, točí, stříhá videa, fotí, létá s dronem, fušuje i trochu do grafiky a nově maká i jako webmaster, viz nové čmeláčí stránky… Zkrátka využije vše, co se kdy naučila. Je workoholik a zárověň matka čtyřletého Ondry, kterého si porodila na stará kolena, ve 42 letech. Tehdy také přešla na druhý mediální břeh, do „klidnějších“ PR služeb. Ondra jí často asistuje, ve chvílích volna jsou spolu nejradši sami v lese a také milují povalování v posteli s knihami… Životní cesta: Syn, Práce, Příroda, Nezávislost, Svoboda, Pomoc slabším.

 

Výroční zprávy

 

Je za námi už kus práce. Máme zkušenosti, výsledky, víme, co chceme. Bližší informace o naší činnosti a výsledcích v jednotlivých letech najdete ve výročních zprávách:

 

 

Základní informace:

 

Aktuální znění STANOV

 

Právní forma: spolek
Datum založení: 29. dubna 1994
Registrace: spolkový rejstřík vedený Krajským soudem v Ústí nad Labem, oddíl L, vložka 1835
IČ: 46 74 73 62
DIČ: CZ46747362

 

Adresa: Švermova 32, Liberec 10, 460 10

email: info@cmelak.cz

Bankovní spojení: Česká spořitelna, 2887762389/0800

Statutární a výkonný orgán: Rada spolku, jejímuž schválení podléhají strategická rozhodnutí. Rada rovněž řídí činnost spolku a stanovuje kompetence zaměstnanců. Mezi zasedáními rady vykonává její funkce předseda spolku.