Přírodní kosatce… Nejsou krásné?!

Naše příroda je pestřejší než si možná myslíte. Tedy alespoň  někde. Tam, kde má prostor se projevit. Čmelák se snaží tento prostor aktivně rozšiřovat a vytvářet místa, kde příroda může ukázat, „co umí“. I proto třeba množíme dva druhy původních kosatců – kosatec žlutý a kosatec sibiřský a vracíme je zpět do přírody.

 

Běžná česká krajina těchto dní – to jsou pole s kukuřicí nebo řepkou, smrkové lesy, nic zajímavého pro lidi ani pro přírodu.A přesto. I v naší krajině můžete stále najít pravé klenoty. Kosatec žlutý roste roztroušeně na vlhkých místech, u potoků či řek po celé České republice. Je stále relativně hojný. Zato kosatec sibiřský najdete dnes většinou už jen v rezervacích, kde roste na podmáčených loukách. Pro svou vzácnost je chráněný zákonem.

Pokud byste chtěli oba druhy vidět kvést na jednom místě, můžete vždy na přelomu května a června zavítat na jednu z přírodních lokalit, které spravuje Čmelák: Mokřady Jablonné.

 

 

Mokřady Jablonné. Tento areál jsme vytvořili na místě bývalých skládek. Dnes je plný života. A každoročně zde kvete stále více kosatců, letos jich byly již stovky. Jak se to stane? Aby z přírody jen nemizely, tak je ve Čmeláku množíme a vracíme třeba na takováto místa. Je to vlastně docela jednoduché. Stačí sebrat semínka, vyset je, starat se o malé sazeničky, než zesílí a pak je vysadit na vhodné místo, třeba s dětmi nebo dobrovolníky.

 

 

A proč to vlastně děláme? Protože nám to dává smysl, dělá to radost nám i dalším lidem a je to konkrétní práce pro zachování pestrosti naší přírody.